FRMCYZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FRMCYZ

www.forumcuyuz.hareketforum.org Hoşgeldiniz...İyi Forumlar !!!

AnasayfaPortalLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Bir Resmi Parçalara Bölmek (Resimli Anlatım)

YazarMesaj
Kiss of Steps
Administrator
Administrator
Kiss of Steps

Bir Resmi Parçalara Bölmek (Resimli Anlatım) Empty
MesajKonu: Bir Resmi Parçalara Bölmek (Resimli Anlatım)   Bir Resmi Parçalara Bölmek (Resimli Anlatım) EmptyPtsi Mayıs 17, 2010 8:50 pm

Öncelikle File > Open veya Ctrl + O ile çalışacağımız resmi açıyoruz.

View > Rulers ile sol ve üst kısımlardaki cetveli aktif ediyoruz ve kılavuz çizgileri kullanıyoruz. Bu resmi eşit parçalara bölerken kolaylık sağlayacaktır. Göz kararı da bölünebilir. Tercih meselesidir...

Ben resimdeki gibi böldüm. Bayanın (Eliza Dushku) yüzünü bozmamak için tam eşit parçalara bölmedim.

Bir Resmi Parçalara Bölmek (Resimli Anlatım) 42021075

Bu işlemi tamamladıktan sonra her bir bölümü Rectangular Marquee (M) ile seçip Ctrl + X veya Edit > Cut ile kesiyoruz. Yeni bir katman oluşturuyoruz ve kestiğimiz parçayı bu katmana yapıştırıyoruz. Eski yerine almayı da unutmamak gerek. Eski yerine alırken Move (V) aracını kullanırsanız kılavuz çizgiler sayesinde zorluk çekmezsiniz.

Yani her bölüm ayrı bir katmanda olacak.

Resmi bölüp her parçasını ayrı bir katmana aldıktan sonra bu hale geldi. 16 parçaya böldüğüm için doğal olarak 16 katman oldu.

Bir Resmi Parçalara Bölmek (Resimli Anlatım) 25405747

Şimdi her bir katmanı yani parçayı biraz çevireceğiz. Bunu yapmak için katmanı seçip Ctrl + T veya Edit > Free Transform kullanıyoruz. Bu işlemden sonra resmin aldığı görünüm. Bu haliyle pek bir şeye benzemeyebilir. Efektleri de verdikten sonra daha güzel görüneceğini düşünüyorum.

Bir Resmi Parçalara Bölmek (Resimli Anlatım) 40354288

Background veya resmin ilk halinin bulunduğu katmanı görünmez yapıyoruz. İsterseniz silebilirsiniz. Ardından herhangi bir katmana sağ tıklayıp Blending Options'ı seçiyoruz. Açılan pencerede şu değerleri giriyoruz:

Bir Resmi Parçalara Bölmek (Resimli Anlatım) 43917919

Bir Resmi Parçalara Bölmek (Resimli Anlatım) 93635973

Bir katmana bunu yaptıktan sonra o katmana sağ tıklayıp Copy Layer Style ile bu yaptıklarımızı kopyalıyoruz. Diğer katmanların hepsini birden seçip sağ tıklıyoruz ve Paste Layer Style diyoruz. Efekti tüm katmanlara uygulamış olduk.

Bir Resmi Parçalara Bölmek (Resimli Anlatım) 31655917

Bundan sonra yapacağımız tek işlem katmanların sırasını değiştirmek. Parçaların karışık şekilde görünmesini istiyorsak yapabiliriz bunu.

Çalışmanın son hali:

Bir Resmi Parçalara Bölmek (Resimli Anlatım) 43059057
http://forumcuyuz.hareketforum.org
Kiss of Steps
Administrator
Administrator
Kiss of Steps

Bir Resmi Parçalara Bölmek (Resimli Anlatım) Empty
MesajKonu: Geri: Bir Resmi Parçalara Bölmek (Resimli Anlatım)   Bir Resmi Parçalara Bölmek (Resimli Anlatım) EmptyPtsi Mayıs 17, 2010 8:52 pm

Yorumları beklerim.
http://forumcuyuz.hareketforum.org

Bir Resmi Parçalara Bölmek (Resimli Anlatım)
1 sayfadaki 1 sayfası